Kötelező a könyvvizsgálat minden kettős könyvvitelt vezető vállalkozónál, kivéve, ha az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozás éves nettó bevétele nem haladta meg a 300 millió forintot, és az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó által átlagosan foglalkoztatottak száma nem haladta meg az 50 főt. A mentesüléshez e két feltételnek együttesen teljesülnie kell. Ha csak az egyik feltétel teljesül, a vállalkozó könyvvizsgálatra kötelezetté válik.
Az éves beszámolóhoz a törvény kifejezett rendelkezése értelmében, könyvvizsgálati kötelezettség esetén, a könyvvizsgálói jelentés is hozzátartozik, annak hiánya olyan, mintha a vállalkozás mulasztást követett volna el.
Amennyiben a vállalkozás nem tesz eleget a beszámoló közzétételi kötelezettségének, szükség esetén könyvvizsgálói jelentéssel együtt, akkor annak súlyos következményei lehetnek.
Az átalakulás törvény szerint vagyonmérleg tervezetet, és vagyonleltár tervezetet, valamint végleges vagyonmérleget, és vagyonleltárt kell készíteni a vállalkozásoknak.
A jogi személyek átalakulásáról a 2013. évi CLXXVI törvény módosítása szűkítette az átalakulások könyvvizsgálati kötelezettségét.
A kihirdetett változás alapján törvény 4 § (6) bekezdése szerint:
„a vagyonmérleg-tervezeteket és a vagyonleltár-tervezeteket könyvvizsgálóval is ellenőriztetni kell, ha az átalakuló jogi személy a számviteli törvény előírása alapján könyvvizsgálatra kötelezett."
Amennyiben a gazdasági társaság egyébként könyvvizsgálatra nem kötelezett, akkor az átalakulási törvény 11. § új (2a) bekezdés szerinti végleges vagyonmérleget könyvvizsgálóval kell ellenőriztetni.
Az adó- és pénzügyi átvilágítás a pénzügyi és számviteli ügyekért felelős személyektől történő információkérésből, valamint elemző és egyéb átvilágítási eljárások alkalmazásából áll.
Induló és működő vállalkozások esetén vállaljuk a társaság adózási/pénzügyi átvilágítását, tervezését, melynek során feltárjuk a tárgyévre vonatkozó esetleges hiányosságokat, javaslatot teszünk ezek javítására.
A kockázat alapú éves belső ellenőrzési terv elkészítésétől, a vizsgálatok lebonyolításán és a javaslatokra hozott intézkedések megfigyelésén át a vezetőség felé történő beszámolásig.